Daha iyi sağlık, hayattaki en küçük unsurlarla başlar. Artık Türkiye’de bulunan Q-Life ile yaşamın yakıtı hidrojen deneyimini keşfedin

Blog

Birçok araştırmanın gösterdiği gibi anksiyete, uykusuzluk ve depresyon bağırsak sağlığına bağlıdır. Bu yüzden stresi azaltmanın en kolay yolu daha iyi beslenmek olabilir. Bağırsaktaki bakteriler sindirim sistemini olumlu etkilemekle kalmayıp stres ve anksiyete gibi zihinsel sorunların kaynağı ve aynı zamanda bütün vücudun merkezi olan beyni de etkiler.

Zihinsel sıkıntılar her zaman sindirim sistemiyle bağlantılıdır ve çalışmalar göstermiştir ki birçok zihinsel hastalığın temeli çoğumuzun düşündüğü gibi beyinde değildir. Dolayısıyla beslenmede ve diyette yapılan iyileştirmeler ve değişikliklerle zihinsel gücün artırılması ve zihinsel stresin azaltılması daha kolay olmaktadır. Artık herkesce malum olduğu gibi strese bağlı rahatsızlıklar büyük ölçüde bağırsak sağlığına bağlıdır ve eğer bağırsağa bağlı geri kalan rahatsızlıkları da giderirsek o zaman vücudun önceye göre çok daha az stresli olacağından emin olabiliriz.

Ne zaman stresten bahsedilse büyük çoğunluk stresin kaynağı olarak iyi uyuyamamak ve çok çalışmak gibi normal gerekçeler öne sürer. İşte size bağırsakları temizlemenin ve böylece stresi azaltmanın en iyi yolları.

1. EGZERSİZ

Birkaç araştırma uygun egzersizlerin bağırsaktaki bakterilerin zenginleşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu egzersiz bağırsak salınımını (sindirilecek gıdanın sindirim sistemi içinde kalın bağırsağa inmesi) düzeltir. Vücudun başka hiçbir yerinde bu kadar çok probiotik bakteri bulunmaz. Egzersiz yapılmazsa vücutta bunun tam tersi olur.

2. PREBİYOTİK KULLANIN

Prebiyotik nedir? Kalın bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen özellikli bitki lifleridir. Probiyotikler bağırsakta halihazırda bulunan iyi bakteriler için adeta gübre vazifesi görür ve aynı zamanda bağırsağı yeni bakterilerle tanıştırır. Bazı süper gıda kombinasyonları mükemmel bir prebiyotik karışımı meydana getirir.

3. MOLEKÜLER HİDROJEN

Moleküler hidrojenin esas niteliğinin bugün birçok hastalığa sebep olduğu bilinen oksidatif stresi azaltması olduğunu biliyoruz. Moleküler hidrojeni neden sağlık yönetimimize dahil etmemiz gerektiğine dair yararlı sebepler çoktur. Gerçekten, moleküler hidrojen oksidatif stresi azaltarak bağırsaktaki mikrobiyomların sağlıklı kalmasına yardım eder ve moleküler hidrojenin sağlanması ve kullanması çok kolaydır. Bugün birçok moleküler hidrojen üreteçleri birkaç dakika içinde hidrojen suyu üretebiliyor ancak SPE/PEM membranı kullanmayan eski teknolojiden uzak durmak lazım. Diğer bir seçenek herhangi bir içeceğe konulduktan sonra 15 dakikada tamamen eriyerek içeceğe moleküler hidrojen ekleyen daha pahalı takviyeleri kullanmak olabilir.

4. İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN VE BESLENMENİZİ ÇEŞİTLENDİRİN

Doğal gıda, belirgin özellikleri değişmeden kalmış ve besleyici özelliklerine hiç dokunulmamış olan gıdaları tanımlar. İşlenmiş gıda ise tüketilmeden önce bileşimi bir şekilde bilerek değiştirilmiş gıdayı tarif eder. İşlenmiş gıda tüketmenin beslenme açısından katkısı sıfıra yakındır, zararlı kimyasallar içerir ve içindeki yapay kimyasallar ve diğer içerik maddeleri yavaşça ama kasıtlı olarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Daha doğal gıdalardan oluşan ve çeşitlenmiş bir beslenme bağırsak sağlığını yükseltir çünkü orada bulunan yüzlerce bakteri türünden her biri vücut sağlığı üzerinde farklı bir role sahiptir ve onların yaşaması ve gelişmesi için besin değeri yüksek gıdalara ihtiyaçları vardır.

5. TOKSİNLERDEN SAKININ

Toksinler, ismi üzerinde, tek bir şey yapmaya meyillidir, o da öldürmek. Vücuttaki sağlıklı bakterilerin çoğunluğu toksinlerle ve antibiyotik gibi kuvvetli ilaçlarla karşılaşınca ölürler. Ayrıca, organik olmayan gıdalar üzerine püskürtülen ve içinde glifosat bulunan tarım ilaçları da sağlıklı bağırsak bakterilerini öldürür. Bu şöyle olur. Vücut zehirli glifosatı faydalı sinir iletici glisin olduğunu zanneder ve metabolizmasının içine alır. Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), diyabet, Parkinson hastalığı, nöral tüp defektleri, yüksek tansiyon, glokom, karaciğer yağlanması ve osteoporoz gibi birçok kötü hastalık Glifosattan kaynaklanır.

6.POLİFENOL ZENGİNİ GIDALARI TÜKETİN

Polifenoller tansiyonu, oksidatif stresi, kolestrolü ve enflamasyonu düşüren bitki bileşimleridir. Polifenolden zengin gıdalar midede sindirilemez çünkü insan hücrelerinin bu gıda bileşimlerini sindirme kabiliyeti yoktur, onlar da doğruca kalın bağırsağa kadar inerler ve buradaki bakteriler tarafından sindirilirler. Yeşil çay, badem, soğan, üzüm, yaban mersini, brokoli ve siyah çikolata iyi polifenol kaynağı gıdalardır.

7. PROBİYOTİK KULLANIN

Probiyotikler vücudun sindirim sistemine canlı bakteriyel mikropları sokan ve böylece bağırsak sağlığının korunmasına yardım eden gıda takviyeleridir. Bugün sadece bir kaç şirket midedeki ağır şartlara dayanarak ince bağırsaklara kadar canlı olarak inebilen ve orada yapması gerekenleri yapan tamamen doğal probiyotik ve antioksidan combinasyonları sunmaktadır.

8. FERMENTE GIDALAR TÜKETİN

Pastörize edilmiş ve içinde canlı kültürler barındırmayan gıdaların aksine fermente gıdalarda her zaman bağırsak sağlığına yararlı bakteriler bulunur. Harika fermente gıdalardan bazıları kombu çayı, lahana turşusu, hindistancevizi kefiri, geleneksel Kore yemeği kimchi’dir ve bunların hepsi bağırsak sağlığı için çok yararlı olan laktik asit bakterileri bakımından zengindir.

9. ORGANİK MEYVE, SEBZE, FASULYE VE BAKLİYAT YİYİN

Meyveler ve sebzeler sağlıklı bir bağırsak florası için çok yararlı besinlerdir. İnsan vücudunun çok kolay sindirebildiği liflerden zengindirler ve büyümeyi tetikleyen bazı bağırsak bakterileri tarafından daha kolay sindirilebilirler. Tabii organik olanlarda tarım ilaçları yoktur ve bağırsak bakterilerini öldürmediği için daha iyidir; bezelye, brokoli, enginar ve Brüksel lahanası gibi.

10. VAGUS SİNİRİ UYARIMI

Motor Parasempatik lifler Vagus siniri (akciğer-mide siniri) tarafından sağlanır. Bunlar boyundan transvers kolonun ikinci segmentine kadar, böbreküstü bezleri hariç, vücudun tüm organlarına gider. Vagus siniri konuşma, terleme, birçok sindirim sistemi fonksiyonlarının ve kalbin atış hızının düzenlenmesine yardım eder. Vagus siniri masaj, olumlu düşünme ve yoga gibi birçok şekilde uyarılabilir.